Jak powstaje rzeźba

W naszej pracowni kamieniarskiej rzeźbą zajmuje się dwóch rzeźbiarzy z ogromnym doświadczeniem. Ich wszystkie prace są wykonywane ręcznie. Rzeźby głównie tworzymy z takich kamieni jak piaskowiec, marmur oraz granit.

Aby wykonać pełnoplastyczna rzeźbę bądź płaskorzeźbę muszą być zachowane poszczególne etapy pracy. Lecz nim do tego przejdziemy, chcielibyśmy przedstawić pewne różnice pomiędzy rzeźbą a płaskorzeźbą :

  • Rzeźba jest pełnoplastyczna- trójwymiarowa (do oglądania dookólnego).
  • Płaskorzeźba tzw. „relief” , to kompozycja wykonana na płycie kamiennej z pozostawieniem na niej tła.

Kolejne etapy pracy

1. PRACA KLIENTA:

Początkowy etap pracy powstania dzieła polega na przedstawieniu oczekiwań klienta.
Klient dostarcza nam potrzebne materiały – zlecenie do wykonania w różnych formach, np. w postaci odręcznego szkicu, rysunku, zdjęcia, gotowego elementu… czy tez projektu zaczerpniętego z jakiegokolwiek źródła.

2. PRACA RZEŹBIARZA:

Po dostarczeniu materiałów od klienta dalszy proces wykonania rzeźby pozostaje już tylko w rękach rzeźbiarza.
Rzeźbiarz na podstawie pozyskanych materiałów wyrysowuje odręczny szkic na papierze już w odpowiednich proporcjach, wymiarach rzeźby.
Następnie, jeśli projekt szkicu został przyjęty lub klient zgadza się z wyobrażeniem twórcy – rzeźbiarz przystępuje do pracy nad dziełem.

3. PRACA RZEŹBIARZA W KAMIENIU:

Po akceptacji szkicu wykonanym na papierze następuje przeniesienie go na blok kamienny, po czym artysta przystępuje do ręcznego kucia w kamieniu za pomocą specjalnego dłuta.

4. DALSZY CIĄG PRACY RZEŹBIARZA:

Podczas wykonywania pracy artysty nad rzeźbą – klient także w tym uczestniczy.
Na bieżąco zostają wykonywane fotografie z postępów rzeźbiarza nad dziełem , które potem są wysyłane do klientów lub też klienci sami nadzorują prace rzeźbiarza odwiedzając nasza Pracownię.

5. PRACA KOŃCOWA NAD RZEŹBĄ:

W efekcie końcowym, gdy rzeźba bądź płaskorzeźba jest już gotowa po tzw. odbiorze (akceptacji) przez klienta należy ją zaimpregnować.
Rzeźby impregnuje się przeznaczonymi do tego specjalnymi środkami konserwującymi w celu zachowania jej trwałego wyglądu, struktury kamienia, barwy…itd. chroniąc przed otaczającymi nas warunkami atmosferycznymi .
Po tych zabiegach rzeźba jest w pełni gotowa.