Marmur

Marmur – pochodzenie i wykorzystanie materiału

Marmur znany i używany był już w starożytności – głównie jako materiał budowlany. Artyści już wiele lat temu cenili marmur za jego właściwości i bardzo często używali go do wykonywania rzeźb. Jedne z najlepszych jakościowo marmurów wydobywa się w Carrarze we Włoszech oraz na jednej z chorwackich wysp, Brač. Marmur wydobywany jest wyłącznie za pomocą specjalistycznych urządzeń do cięcia twardych surowców. W tym procesie nie używa się materiałów wybuchowych – ich zastosowanie mogłoby bowiem doprowadzić do pęknięć i utraty bloczności, co jest niezwykle istotną właściwością kamienia. W Polsce marmur wydobywa się jedynie w Sudetach w Masywie Śnieżki, gdzie występuje w dwóch kolorach.

Marmur – kolorystyka i właściwości

Zależnie od zawartości dodatkowych substancji mineralnych marmur może mieć różne odcienie oraz wzory. Tym, co odróżnia go np. od granitu, jest mniejsza odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych czy ścieranie. Marmur wbrew pozorom jest jednak dość łatwy w czyszczeniu i eksploatacji, ale warto pamiętać, że w poddany działaniu wysokiego stężenia kwasów staje się matowy.

W naszej ofercie znajdą Państwo biały marmur Thassos. Wydobywa się go na greckiej wyspie Thassos – stąd jego nazwa. Ta odmiana jest uznawana za jedną z najszlachetniejszych – ze względu na piękny, najbardziej zbliżony do czystej bieli odcień. Z uwagi na ten fakt biały marmur Thassos bardzo często używany jest do tworzenia rzeźb.

W naszym zakładzie z marmuru tworzymy:

Materiał ten wykorzystywany jest także do wykończenia wnętrz.

W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o telefoniczny lub mailowy kontakt z naszymi pracownikami, którzy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania oraz doradzą w doborze najlepszego materiału.

Zapraszamy również do galerii, w której znajdą Państwo wiele zrealizowanych przez nas projektów. Nasz zakład znajduje się w miejscowości Pszczyna przy ulicy Zbożowej 5 – osobista wizyta to świetna okazja do obejrzenia na żywo części naszych realizacji oraz stosowanych materiałów.

Poniżej prezentujemy galerię naszej twórczości, w której wykorzystany został biały marmur Thassos.

Napisz do nas

Poniżej podaj swoje dane oraz opisz zakres usług które Cię interesują.

captcha

Wyślij kopię wiadomości do mnie

X
Napisz do nas