Jak powstaje rzeźba
Jak powstaje rzeźbaW naszej pracowni kamieniarskiej rzeźbą zajmuje się dwóch rzeźbiarzy z ogromnym doświadczeniem. Ich wszystkie prace są wykonywane ręcznie. Rzeźby głównie...
Czytaj więcejGrobowce rodzinne
Grobowce rodzinneRodzinne grobowce są znacznie większymi odpowiednikami nagrobków pojedynczych. Grobowiec rodzinny to nic innego jak grób z wymurowaną podłogą i ścianami,...
Czytaj więcejNagrobki
Nagrobki„Grób to pomnik na granicy dwóch światów wystawiony, cała ziemia to olbrzymi cmentarz, na którym miliony istot spoczęły.” James Joyce „[…] los...
Czytaj więcejBudownictwo
BudownictwoKamień jest jednym z pierwszych znanych w historii materiałów budowlanych. Do dziś kamieniarstwo pełni istotną rolę w budownictwie: kamień przede...
Czytaj więcej
Kamieniarstwo jest jednym z najstarszych zawodów na świecie. Swe początki zawdzięcza rewolucji neolitycznej, podczas której ludzie nauczyli się wytwarzać za pomocą ognia gips, wapno niegaszone i zaprawę murarską oraz wykorzystywać te wynalazki do konstruowania prymitywnych domów.
Architektura cywilizacji antycznych opierała się w dużej mierze na na takich zawodach jak kamieniarstwo, które umożliwiło powstawanie takich budowli jak egipskie piramidy, środkowo-amerykańskie piramidy schodkowe, perskie pałace czy greckie i rzymskie świątynie.
Średniowiecze było złotym wiekiem dla mistrzów kamieniarstwa. W tamtym okresie powstawały liczne zamki, mury i budynki obronne, a od ok XII w. wznoszono także liczne kościoły i katedry których podstawowym budulcem był kamień. Wtedy też zaczęły powstawać gildie kamieniarskie i murarskie. Średniowieczni kamieniarze często oznaczali swoje wyroby unikalnymi symbolami by odróżnić się od innych rzemieślników.
W okresie renesansu sztuka kamieniarska powróciła do łask wraz z architektonicznymi odwołaniami do antyku. Przykładem tego rozkwitu są Włochy gdzie znajdują się takie budowle jak Katedra Santa Maria del Fiore, Fontanna Neptuna czy Biblioteka Laurenziana która została zaprojektowana i zbudowana przez Michała Anioła.
Z nastaniem ery przemysłu kamieniarstwo stało się mniej czaso– i pracochłonne. Wiele wynalazków takich jak powietrze pod ciśnieniem, żurawie i podnośniki czy piły elektryczne pozwoliło na szybszą i efektywniejszą pracę i w efekcie na wytrzymalsze i piękniejsze budowle , rzeźby czy też nagrobki .
Firma Szczotok opiera się na doświadczeniach nabytych i udoskonalanych na przestrzeni wieków. Korzystamy z najlepszych praktyk i doświadczeń uzupełniając je o najnowocześniejsze narzędzia i technologie.
W razie jakichkolwiek pytań proszę udać się do zakładki kontakt .